Sandahls växlar upp

Den 26 september 2020 växlar Sandahls Goods & Parcel upp och blir en oberoende aktör inom logistik. Vi är din nya helhetspartner för att transportera gods till hela Sverige, på väg och järnväg.

Sandahls har sedan starten 1949 ständigt varit på väg. Året runt, dygnet runt tillryggalägger vi mil efter mil för att leverera gods. Stort och smått, lätt och tungt, till när och fjärran. Det är en spännande resa, full av milstolpar, och nu har vi kommit fram till ännu en historisk punkt.

Vi vill förnya logistikbranschen. Förändra och förbättra. Bygga relationer som är enklare, smartare och utan mellanled. Vi vet att vi kan göra skillnad – som en pålitlig leverantör, som en ansvarstagande arbetsgivare och som en långsiktig samhällsbyggare med fokus på hållbara affärer. 

Nu tar vi framtiden helt i våra egna händer, kliver upp i förarhytten och påbörjar nästa del i vår resa. Välkommen ombord!

Hållbara transporter, på väg och järnväg

På Sandahls Goods & Parcel har vi ett fokus; att leverera gods så pålitligt och hållbart som det bara är möjligt.Vi har därför byggt upp en organisation och ett transportnätverk som möter dina förväntningar, vare sig ditt gods är stort eller smått, lätt eller tungt, eller ska till Ystad eller Haparanda.

Ring oss

0733-73 61 00

Boka din transport

booking@sandahls.com

Jobba med oss

Välkommen att skicka in dina
kontaktuppgifter och berätta hur du
kan hjälpa oss leverera kvalitet. Vi hörs!

 Nyheter

En ny milstolpe på resan

Ett starkt tryck från varuägare, som vill säkra sina transporter, föranleder Sandahls Goods & Parcel att avsluta samarbetet med Schenker den 26/9 2020, efter avtalsenlig uppsägningstid. Sandahls Goods & Parcel blir då en stark och oberoende aktör inom logistik med rikstäckande transporter med lastbil, i kombination med effektiva och hållbara järnvägstransporter mellan södra och norra Sverige.

Hur är livet på insidan av Sandahls?

Här kan du höra vår medarbetare Andreas Johansson, trafikledare, berätta om det bästa med att jobba på Sandahls, och hur

Hur är livet som chaufför på Sandahls?

Här kan du höra vår medarbetare Stefan Bolmenäs berätta om hur det är att jobba på ett stort företag som

Kommentar till artikel i Svensk Åkeritidning

Svensk Åkeritidning publicerade i nr 7/2020 en artikel som beskriver det avbrutna samarbetet mellan Sandahls Goods & Parcel och Schenker.

Kommentar till artikel i Dagens Industri

Måndagen den 22 juni publicerade Dagens Industri en artikel om det avbrutna samarbetet mellan Sandahls och Schenker. Artikeln ger en

Frågor och svar

Det var Schenker som först sade upp samarbetsavtalet. I och med deras beslut behöver Sandahls agera för att skydda verksamheten,vårda kundrelationerna och trygga medarbetarnas anställningar. Vi har redan full kapacitet att möta marknadens behov av högkvalitativa landsvägs- och järnvägstransporter i Sverige.

Samarbetet med Schenker avslutas den 26/9 2020, enligt gällande uppsägningsvillkor. Vi anser inte att det gynnar vår verksamhet eller våra kunder att dra ut på uppsägningstiden längre än så.

Schenker ansvarar för att fullfölja villkoren i ert avtal. Vill du hellre samarbeta med Sandahls är du självfallet välkommen som kund hos oss.

Sandahls har funnits sedan 1949. Vi är en stabil logistikpartner med en stor, egen fordonsflotta för landsvägstransporter, och en av få som även erbjuder hållbara järnvägstransporter. Kort och gott, Sandahls är en stark, pålitlig oberoende helhetsleverantör.

Det är självfallet svårt för oss att veta exakt vilka avtalsvillkor du har idag. Men du är välkommen att prata med oss så tar vi tillsammans fram ett konkurrenskraftigt erbjudande.

Ja, absolut. Eftersom det är vi på Sandahls som redan nu ansvarar för att producera dina transporter är det inga problem att fortsätta med nuvarande transportupplägg. Allt som vi gör för dig idag kan vi fortsätta att göra i morgon. 

Vi har stort fokus på de viktiga hållbarhetsfrågorna – socialt och miljömässigt. Vi jobbar hårt för att uppfylla lagen om koldioxidutsläpp till 2030. Det innebär att vi sedan många år har en stor andel transporter på järnväg, som är ett av de grönaste transportslagen. Vidare är en del av våra lastbilar så kallade LBG-fordon, vilket innebär att de drivs med förnybar biogas. Social hållbarhet innebär bland annat att vi respekterar kollektivavtalen och erbjuder våra medarbetare marknadsmässiga anställningsvillkor. Allt för en hållbar framtid, och för att möta dina behov.

För oss är det otroligt viktigt att respektera kollektivavtalen och erbjuda våra medarbetare marknadsmässiga anställningsvillkor. Våra medarbetare är vår viktigaste tillgång!

Alla transporter innebär en miljöbelastning. Men vi har hållbarheten i fokus och arbetar aktivt för att minska vårt miljöavtryck. Därför kan vi som en av få aktörer erbjuda hållbara järnvägstransporter mellan södra och norra Sverige, vilket tar bort ett stort antal lastbilar från vägarna. Vi jobbar också hårt för att uppfylla lagen om koldioxidutsläpp till 2030.

Du är välkommen att kontakta oss via telefon: 0733-73 61 00 eller mejl: booking@sandahls.com. Våra säljare tar fram ett konkurrenskraftigt förslag som passar dina behov.

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev

Aktuellt drivmedelstillägg (DMT) augusti

 

Standardgods 23,59%
Tempererat gods 26,18%

Kontakt Sandahls Goods & Parcel

Ledning och försäljning

Johan Ebefors
VD Sandahls Goods & Parcel

0733-73 60 90
johan.ebefors@sandahlsbolagen.se


 

Kristina Brosjö
Sälj- och marknadskoordinator

0733-73 60 59
kristina.brosjo@sandahlsbolagen.se


 

Henrik Ståhlberg
Säljare Stockholm/Mälardalen

0733-73 60 28
henrik.stahlberg@sandahlsbolagen.se


 

Kenneth Fredriksson
Ekonomichef Sandahls Goods & Parcel

0733-73 60 15
kenneth.fredriksson@sandahlsbolagen.se


 

Ulf Blomquist
Säljare Småland
0733-73 60 72
ulf.blomquist@sandahlsbolagen.se


 

Fredrik Linnér
Säljare Södra Sverige

0733-73 60 42
fredrik@sandahlsbolagen.se


 

Mats Wisth  
Trafikansvarig södra-mellan Sverige

0733-73 60 56
mats.wisth@sandahlsbolagen.se


 

Patrik Theander
Säljare västra Sverige

0733-73 60 24
patrik.theander@sandahlsbolagen.se


 

Jan-Erik Nilsson
Säljare Norra Sverige

0733-73 60 63
jan-erik@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Skillingaryd

Claes Hjalmarsson
Platschef

0733-73 60 53
claes.hjalmarson@sandahlsbolagen.se


 

Martin Ebefors
Trafikledare

0733-73 60 48
martin.ebefors@sandahlsbolagen.se


 

Andreas Johansson
Trafikledare

0733-73 60 47
andreas.johansson@sandahlsbolagen.se


 

Daniel Gustavsson
Trafikledare

0733-73 60 65
Daniel.Gustavsson@sandahlsbolagen.se


 

Marie Frisk 
Administratör  

0733-73 60 52
marie.frisk@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Värnamo

Helen Lönnkvist
Platschef

0733-73 60 16
helen.lonnkvist@sandahlsbolagen.se


 

Jesper Ekström
Trafikledare

0733-73 60 49
jesper.ekstrom@sandahlsbolagen.se


 

Erik Andersson
Trafikledare

0733-73 60 45
erik.andersson@sandahlsbolagen.se


 

Johan Eklund
Trafikledare

0733-73 60 12
johan.eklund@sandahlsbolagen.se


 

Lars Wilson
Trafikledare

0733-73 60 46
Lars.Wilson@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Jönköping

Björn Wallentin
Platschef

0733-73 60 55
bjorn.wallentin@sandahlsbolagen.se


 

Sandra Sjökvist
Administratör

0733-736064
sandra.sjokvist@sandahlsbolagen.se


 

Jonas Lindberg
Trafikledare

0733-73 60 43
jonas.lindberg@sandahlsbolagen.se


 

Hans Malm
Terminalförman/Trafikledare

0733- 73 60 44
hans.malm@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Luleå

Jan Pettersson
Platschef, Trafikansvarig Norrland
0733-73 60 91
jan.pettersson@sandahlsbolagen.se


 

Jonas Rydberg
Trafikledare

0733-73 60 92
Jonas.Rydberg@sandahlsbolagen.se


 

Tobias Johansson
Trafikledare

0733-73 60 84
Tobias.Johansson@sandahlsbolagen.se


 

Magnus Rönnqvist
Trafikledare

0733-73 60 51
Magnus.Rönnqvist@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Göteborg

Patrik Theander
Platschef
0733-73 60 24
Patrik.Theander@sandahlsbolagen.se


 

Zoran Radulovic
Trafikledare

0733-73 60 80
Zoran.Radulovic@sandahlsbolagen.se


 

Lars Östman
Trafikledare
0370-51 60 04
0733-73 60 04


 

Tryggve Tångeskog
Trafikledare

0733-73 60 97
tryggve.tangeskog@sandahlsbolagen.se


 

Peter Pettersson
Trafikledare

0733-73 60 88
peter.pettersson@sandahlsbolagen.se


 

Lars-Gunnar Törnell
Fordonsamordnare, Göteborg

0733-73 60 83
Lars.Gunnar@sandahlsbolagen.se


 

Tony Göransson
Trafikledare

0733-73 60 98
tony.goransson@sandahlsbolagen.se


 

Rickard Lorentsson
Trafikledare
0370-51 60 27
0733-73 60 27


 

Linda Bergström
Administratör

0733 - 73 60 89
Linda.bergstrom@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Sundsvall

Anders Nygren
Platschef

0733-73 60 93
Anders.Nygren@sandahlsbolagen.se


 

Owe Nordqvist
Trafikledare

0733-73 60 94
Ove.nordqvist@sandahlsbolagen.se


 

Andre Snickars
Trafikledare & Fordonsansvarig

0733-73 60 34
Andre.snickars@sandahlsbolagen.se


 

Erik Alexi
Trafikledare

0733-73 60 86
Erik.alexi@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Umeå

Erik Lögdström
Platschef

0733-73 60 95
erik.logdstrom@sandahlsbolagen.se


 

Timmy Lundström
Trafikledare

0733-73 60 54 
Timmy@sandahlsbolagen.se


 

Jonny Berglund
Trafikledare

0733-73 60 96
jonny.berglund@sandahlsbolagen.se


 

Adam Fältskog
Trafikledare

0733-73 60 87
adam.faltskog@sandahlsbolagen.se


 

Trafikkontor - Helsingborg

Niklas Hammarroth
Trafikledare

0733-73 60 41
niklas.hammarroth@sandahlsbolagen.se